توری گابیون

توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد ؟

توری گابیون در حقیقت گونه ای از قفس توری مانند فلزی است. اگرچه در آغاز این گونه توری از توری های از جنس فلز و با مقاومت و ماندگاری امروزی تولید نمی شدند ولی با گذشت زمان این توری های پیشرفته امروزی ساخته شدند. توری گابیون از مفتول های فلزی تولید می شوند. همان‌طور که احتیاج به تداوم و استقامت بالا وجود دارد، این فرآوری را با آبکاری گالوانیزه گرم محکم و مقاوم می سازند. به همین علت نیز در مصارف عمرانی رایج شده است. این گونه توری ها همواره به صورت خانه های 6 ضلعی هستند که کنار یکدیگر درهم بافته شده اند و به علت محکم بودن آن را از مواد گوناگونی پر می کنند.

ناگفته نماند افزون بر خانه های 6 ضلعی به صورت های مختلفی مانند مربع، مستطیل و… نیز وجود دارند. مواد درون آن ها بسته به روش و مصارف مورد استفاده متنوع می باشد. اما همواره از سنگ های عظیم و عدم به کارگیری مواد نگهدارنده در فاصله های میان این سنگ ها ایجاد می شوند. به این گونه قرار گیری سنگ ها در کنار هم خشکه چینی گفته می شود. این شیوه در هنگام راه سازی از ریزش کلوخ و خاک در جاده خودداری می کند. ناگفته نماند این شیوه فقط کاربرد این گونه محصول نیست.

توری گابیون

 نحوه استفاده از توری گابیون

برای توری گابیون موارد استعمال گوناگونی وجود دارد، این مورد به علت استقامت و در حین حال قابلیت تغییر فرم دادن آن ها است. در این مطلب به بعضی از این موارد اشاره خواهیم نمود. این نوع توری را می توان به صورت مکعب ، استوانه یا مکعب مستطیل تولید نمود و داخل آن ها را با سنگ پر کرد و در وضعیت و مکان های مختلف از آن استفاده کرد.
همواره این جعبه ها یا سبد های شامل سنگ دارای سایز و ابعاد گوناگونی هستند. هنگامی که توری گابیون باکس مانند از سنگ پر شدند آن ها را برای تولید یک بخش مستحکم و مقاوم در کنار هم یا بر روی هم دیگر قرار می دهند. سنگها به شکل خشکه چینی در پیرامون هم قرار می گیرند، اکثراً از این توری ها برای سدی در مقابل ریزش سنگ و خاک و جابه‌جایی زمین در حواشی جاده ها، رودخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه از این محصول نیز در نما و دکوراسیون آپارتمان های اداری و همچنین ویلا ها و… استفاده می کنند.

 کاربردهای توری گابیون

در این مبحث می خواهیم در مورد کاربرد توری گابیون بپردازیم که معمولاً این محصول استعمال های مختلفی در ساخت و ساز گوناگون دارد:
•جاده سازی
•سد سازی
•مهار و راهبرد آب یا سیل
•فضا سازی
•در گذرگاه های آب برای تولید کف سازی
•از عمده ترین کاربرد توری گابیون می توان به کنترل و خودداری از ریزش کلوخ و سنگ در حواشی جاده ها اشاره نمود.
•استفاده از این محصول به صورت یک حصار، پناهگاه، دیوار یا فنس
•استوار سازی بافت خاک و نگهداری و محافظت از آب و خاک
•به‌کارگیری از این محصول برای تولید دیوار حائل و مستحفظ
•از دیگر کاربرد توری گابیون می توان به موارد مختلف استفاده نظامی اشاره نمود.
•پوشش دهی پل‌ها
•مهندسی نگهداری از سواحل
•برای خودداری از فرسوده شدن لوله ها، از این محصول به عنوان کاوری مناسب استفاده و کمک گرفته می شود.
•پایدار نمودن و تنظیم ساخت و سازها و بناهای سست
•کنترل و مستحکم نمودن دیوارهایی که از سنگ تولید شده اند.
•از دیگر کاربردها می توان به موج شکن و محکم نمودن ساحل ها، دریاچه و دریا در مقابل اثرات ساییدگی آب و هوا اشاره نمود.

توری گابیون

مزایای به ‌کارگیری توری گابیون

راه اندازی و نصب توری گابیون تقریباً آسان انجام می گیرد. منعطف پذیری این گونه محصولات معمولاً بالا است. به علاوه آنکه در موقع راه اندازی و نصب این توری ها به نسبت دیگر شیوه ها که احتیاج به بنیادگذاری و مهیا سازی ویژه ای دارند به زمان زیادی نیاز ندارد. اصلاً لزومی به سد کردن یا متمایل کردن مسیر جریان آب به سمتی دیگر نیست در این شرایط هم می توان این محصول را در زیر آب قرار داد.
استقامت خیلی زیاد آن در مقابل فشار آب و وضعیت بد و دگرگونی های آب و هوایی اگرچه از مواد ویژه ای برای پر کردن این توری های استفاده نمی شود اما از نظر هزینه مقرون به صرفه است. برای این کار حتی می توان از مواد بازیافتی، بطری های شیشه ای بدون کاربرد برای پر نمودن این توری ها استفاده کرد.

از نظر ظرافت با پیرامون خود بسیار هماهنگ بوده و می تواند کاملاً نچرال و شکیل تولید شود. بدان جهت که بسیار آسان و از مواد موجود در طبیعت می توان این محصول را تولید کرد، چشم انداز نچرالی داشته و با پیرامون خود هماهنگی دارد. در این صورت شکیل ، ساده، زیبا و طبیعی خواهد بود در این مورد تعیین کردن مواد طبیعی آسان خواهد بود. سازش دیداری، زیبا شناختی با زیست محیطی دارد. در این صورت چون از مواد هماهنگ با محیط تولید شده اند افزون بر دوام بالا به محیط زیست صدمه ای وارد نمی شود.
تداوم بسیار بالای توری گابیون به علت به کارگیری مواد پایدار مانند بتن، سنگ، شیشه، چوب و…. درون آن و همچنین به کارگیری از این توری ها که خود مناسب ترین مواد هستند و در مقابل فرسایش و وضعیت بد آب و هوایی بسیار مستحکم هستند. برنامه ریزی این توری ها برای فضای ساختمانی خیلی متنوع است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا